Прејди на содржината

Каблар

Координати: 43°54′48″N 20°11′05″E / 43.91333° СГШ; 20.18472° ИГД / 43.91333; 20.18472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Каблар
Планината Каблар
Највисока точка
Надм. вис.889 м [1]
Координати43°54′48″N 20°11′05″E / 43.91333° СГШ; 20.18472° ИГД / 43.91333; 20.18472
Географија
Каблар на карта

Карта

МестоЗападна Србија
Поглед на Овчар и Каблар

Кабларпланина во Србија што се наоѓа на 15 км од Чачак и 155 км од Белград. Каблар е висок 889 метри. Со планината Овчар ја гради Овчарско-кабларската Клисура, низ која протекува реката Западна Морава. Недалеку од Каблар се наоѓа познатото туристичко место Овчар Бања.

На врвот на планината постои видиковец.

Местоположба и клима

[уреди | уреди извор]

Местоположбата на оваа планина е многу конкретна. Таа се наоѓа во Шумадија, додека соседната планина Овчар се наоѓа во динарскиот предел. Каблар има поглед на градот Чачак, Овчарско-кабларската Клисура, како и на брдото Љубиќ. Климата е планинска и умерено континентална.

  1. Jovan Đokić. „Katalog planina Srbije“. PSD Kopaonik Beograd. Архивирано од изворникот на 2011-05-18.

Литература

[уреди | уреди извор]