Младеновац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Mladenovac
Младеновац
Општина и град
Споменик во Младеновац
Споменик во Младеновац
Грб на Mladenovac
Грб
Координати: 44°26′ СГШ 20°42′ ИГД / 
Земја Србија
Округ Белград
Насел. места 22
Управа
 • Градоначалник Деан Чокиќ
Површина[1]
 • Општина 339 km2 (131 sq mi)
Население (Попис 2002)[2]
 • Град 23.314
 • Општина 53.050
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 11400
Повик. бр. +381 11
Рег. таблички BG
Мреж. место www.mladenovac.rs

Младеновац е мал град и општина во Србија. Младеновац сочинува една од 17 општини на Град Белград. Според податоците од 2013 година, Младеновац имал население од 23.314 жители.

Име[уреди | уреди извор]

Името на градот потекнува од сопственото име „Младен“, што протолкувано значи „млад човек“, „младост“.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Младеновац се наоѓа на 47 км јужно од Белград. Младеновац е дел од Белградскиот округ. Општината има 339 километри квадратни и население од 53.050 жители.

Населени места[уреди | уреди извор]

Општина Младеновац има 22 населени места:

Селски населби:

Приградски населби:

Градски населби

  • Младеновац

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Општини во Србија, 2006“. Републички завод за статистика на Србија. http://webrzs.statserb.sr.gov.yu/axd/Zip/OG2006webE.zip. 
  2. (на српски) Попис на населението, домаќинствата и становите во 2002 г. Книга 1: Национална или етничка припадност по населби. Републички завод за статистика на Србија. 2003. ISBN 86-84443-00-09. 

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]