Прејди на содржината

Врање

Координати: 42°33′N 21°54′E / 42.550° СГШ; 21.900° ИГД / 42.550; 21.900
Од Википедија — слободната енциклопедија
Vranje
Врање
Град
Поглед од ридот
Поглед од ридот
Знаме на VranjeГрб на Vranje
Локација во Србија
Локација во Србија
Координати: 42°33′N 21°54′E / 42.550° СГШ; 21.900° ИГД / 42.550; 21.900
ДржаваСрбија
ОкругПчињски
Населени места105
Управа
 • ГрадоначалникЗоран Антиќ
Површина
 • Општина860 км2 (330 ми2)
Население (2011)
 • Град55.138
 • Општина83.524
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број17000
Повикувачки број+381 17
ТаблициVR
Мреж. местоvranje.org.rs

Врање — град во Јужна Србија, седиште на истоимената општина и на Пчињскиот Округ. Според пописот од 2002 година, во градот Врање имало 55.052 жители, а во целата општина 83.288.

Врање е економски, политички и културен центар на Пчињскиот Округ во чијшто состав влегуваат општините Босилеград, Бујановац, Владичин Хан, Прешево, Сурдулица, Трговиште и Врање. Градот се простира во северозападниот дел на врањската котлина, на левиот брег на реката Јужна Морава. Од границата со Македонија е оддалечн 40 км, а од бугарската околу 70 км.

Панорама на Врање