Нови Сад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Нови Сад
Шаблон:Име
Центарот на Нови Сад виден од Петроварадинската тврдина
Novi Sad 001.png
(Грб)
Flag of Novi Sad, Serbia.jpg
(Знаме)
Општи податоци
Име Нови Сад
Површина 699 км²
Население(2013) 388.490
Густина 1,971 ж/км²
Надморска височина: 80 м
Часовен појас UTC+1 (CET)
(Летно време: UTC+2 (CEST)
Градоначалник: Милош Вучевиќ
Веб-страница: www.novisad.rs
Местоположба
Држава:  Србија
покраина: Војводина
Управен округ: Јужнобачки округ
Географски
координати
:
45° 15′ 18′′ СГШ
19° 50′ 41′′ ИГД
Нови Сад се наоѓа во Србија
Нови Сад
Нови Сад (Србија)
Ознаки на градот
Автомобилска ознака: NS
Повикувачки број: 021
Поштенски број: 21000


Нови Сад (срп. Нови Сад/Novi Sad, унг. Újvidék, словач. Nový Sad, гер. Neusatz (an der Donau), лат. Neoplanta) е главен град на северната српска покраина Војводина и административен центар на Јужно-бачкиот округ. Нови Сад е поврзан со предградијата Сремска Каменица и Петроварадин, кои заедно со 13 други населени места (меѓу кои, Футог, Ветерник, Лединци и Буковац) се дел од новосадската општина.

Нови Сад е втор по големина град во Србија, по Белград. На најновиот попис од 2011, градот има урбано население од 277.522‏, додека населението на општината е 341.625. Градот се наоѓа на границата помеѓу регионите Бачка и Срем, на брегот на реката Дунав и каналот Дунав-Тиса-Дунав, притоа гледајќи на северните падини на планината Фрушка Гора. Надморската височина на рамничарскиот дел на градот е од 72 до 80 метри, а градот се наоѓа помеѓу 1.252 и 1.262 километар од течението на Дунав.

Уште од формирањето во 1694, Нови Сад е центар на српската култура и го добил прекарот Српска Атина. Денес, Нови Сад е голем индустриски и финансиски центар на српската економија, а исто така е еден од најголемите градежни локации во регионот.

Демографија[уреди | уреди извор]

Етничкиот состав на населението според пописот од 2011 година е следниот: Срби (78,68%), Унгарци (3,88%), Хрвати (1,31%), Роми (1,26%), Црногорци (1,19%), Југословени (0,75%), Словаци (0,71%) и останати. Во градот живеат и 892 Македонци (0,35%).