Дрвар

Координати: 44°22′N 16°23′E / 44.367° СГШ; 16.383° ИГД / 44.367; 16.383
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дрвар
Град
Поглед на градот
Поглед на градот
Дрвар is located in Bosnia and Herzegovina
Дрвар
Дрвар
Местоположба во Босна и Херцеговина
Координати: 44°22′N 16°23′E / 44.367° СГШ; 16.383° ИГД / 44.367; 16.383
ДржаваБосна и Херцеговина
ЕнтитетФедерација Босна и Херцеговина
КантонКантон 10
Површина
 • Вкупна589,3 км2 (2,275 ми2)
Население (попис 2013)
 • Вкупно7.506
 • Густина13/км2 (30/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+387 34
Мреж. местоdrvar.info

Дрвар — град во западниот дел на Босна и Херцеговина.

Име[уреди | уреди извор]

Името на градот потекнува од зборот дрво. За време на социјалистичка Југославија градот се викал Титов Дрвар во чест на Јосип Броз Тито.

Демографија[уреди | уреди извор]

Православната црква во градот
Година на попис вкупно Срби Муслимани Хрвати Југословени други
1991 17,126 16,608 (96.97%) 33 (0.19%) 33 (0.19%) 384 (2.24%) 68 (0.39%)
1981 17,983 15,896 (88.39%) 26 (0.14%) 62 (0.34%) 1,842 (10.24%) 157 (0.89%)
1971 20,064 19,496 (97.16%) 213 (1.06%) 141 (0.70%) 259 (3.21%) 140 (0.72%)