Цетиње

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Cetinje
Цетиње
Цетиње

Знаме

Грб
Cetinje се наоѓа во Црна Гора
Cetinje
Локација
Координати: 42°22′48″ СГШ 18°55′12″ ИГД / 42.38, 18.92
Држава Црна Гора
Општина Цетиње
Статус Стара престолнина
Основан 15 век
Населени места 94
Управа
 • Градоначалник Александар Богдановиќ
Површина
 • Вкупна 910 км2
Надм. вис. 650 м
Население (2003)
 • Вкупно 15.137 жит.
 • Oпштина 18.482
Час. појас Средно Европско Време (UTC+1)
 • Лете (DST) Летно Средно Европско Време (UTC+2)
Поштенски број 81250
Повикувачки број +382 41
Збратимени градови
 • Риека  Хрватска
 • Мали Идош  Србија
 • Харков  Украина
 • Скадар  Албанија
 • Кострома  Русија
 • Велико Трново  Бугарија
 • Врање  Србија
 • Синаја  Романија
 • Газиантеп  Турција
ISO 3166-2:ME ME-06
Регистарски таблици CT
Портал http://www.cetinje.me/

Цетиње е град и историската престолнина на Црна Гора. Според пописот во 2003 во Цетиње живеат 15,137 жители.

Националниот музеј на Црна Гора (поранешната палата на кралот Никола I)