Лајош Кошут

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лајош Кошут
Kossuth Lajos Ploszczynski.jpg
Роден 19 септември 1802
Монок, Унгарија
Починал 20 март 1894
Торино, Италија

Лајош Кошут (унг. Kossuth Lajos, се изговара/lɒjoʃ ˈkoʃut/), роден на 19 септември 1802. во Монок – починал на 20 март 1894. во Торино (Италија), тој бил истакнат унгарски правник, политичар и вршител на должноста прецедател на Кралството Унгарија во 1849. година. Во Англија и САД бил познат и признат како борец за слобода. Бил еден од најистакнатите водачи на унгарската револуција во 1848 година заедно со Иштван Сеѓењи и Шандор Петефи.

Надворечни врски[уреди | уреди извор]

Кошутови дела[уреди | уреди извор]