Пасау

Координати: 48°34′N 13°28′E / 48.567° СГШ; 13.467° ИГД / 48.567; 13.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пасау
Donaulände and Old town
Donaulände and Old town
Donaulände and Old town
Грб на Пасау
Пасау во рамките на Германија
Пасау
Управа
Земја Германија
Покраина Баварија
Адм. подрач. Долна Баварија
Округ Урбан округ
Градоначалник Jürgen Dupper (СДП)
Основни податоци
Површина 69,58 км2
Надм. височина 294−447 м
Население 52.415 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 753 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PA
Пошт. бр. 94001–94036
Повик. бр. 0851
Портал www.passau.de
Координати 48°34′N 13°28′E / 48.567° СГШ; 13.467° ИГД / 48.567; 13.467

Пасау — град во Долна Баварија, Германија, исто така познат како Dreiflüssestadt ("Град на три реки"), бидејќи во него во Дунав се влеваат реките Инн од југ и Илз од север.

Населението на Пасау е 50.000 жители, од кои околу 12.000 се студенти на Универзитетот во Пасау, познат во Германија по институтите за економија, право, теологија, компјутерски науки и културни студии.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Во 2 век п.н.е., многумина од племето Бои биле потиснати на иселување на север преку Алпите од северна Италија од страна на Римјаните. Тие воспоставиле нов град наречен Boiodurum од страна на Римјаните (од Gaulish Boioduron ), сега во областа Инштат во Пасау.[3]

Пасау бил античка римска колонија на античкиот Норикум наречен Батавис, латински за "за Батави ". Батави биле древно германско племе, честопати спомнато од класични автори, и редовно се поврзувале со суебските мародери, Херули .

Пасау ок.   1581

Во Договорот од Пасау (1552), надвојводата Фердинанд I, кој го претставува царот Карло V, го обезбедил договорот на протестантските кнезови да го поставуваат религиозното прашање на собрание . Ова довело до Мирот од Аугсбург во 1555 година.

За време на ренесансата и почетокот на модерниот период, Пасау бил еден од најплодните центри за производство на меч и оружје во Германија (по Солинген ). Ковачите од Пасау на сечилата на своите ножеви го втиснувале жигот со волкот на Пасау, обично прилично поедноставен приказ на волкот на грбот на градот. Суверните воини верувале дека волкот на Пасау му дал невиност на носачот на ножот, и затоа мечевите на Пасау се здобиле со голема почит и ценење. Според Donau-Zeitung , освен волкот, биле додавани некои кабалистички знаци и натписи.[4] Како резултат на тоа, целата практика на поставување на магичен шарм на мечевите за заштита на носителите станала позната како "Пасауска уметност". Другите градови, вклучувајќи ги и оние на Солинген, ја препознале пазарната вредност на волкот на Пасау и го прифатиле за себе. До 17 век, Солинген произведувал повеќе сечила со волк од Пауза.

Во 1662 година, уништувачки пожар го проголтал поголемиот дел од градот. Пасау бил повторно изграден во барокен стил.

Пасау бил секуларизиран и поделен помеѓу Баварија и Електорат на Салцбург во 1803 година. Делот што припаѓал на Салцбург станал дел од Баварија во 1805 година.

Пасау 1892.

Од 1892 до 1894 година Адолф Хитлер и неговото семејство живееле во Пасау.[5] Градските архиви споменуваат посети на Хитлер во Пасау во четири различни прилики при држење на говори во 1920-тите. Покрај тоа, Хајнрих Химлер поминал извесно време во Пасау.

Во текот на Втората светска војна, градот, исто така, сместувал и три под-кампови на озогласениот концентрационен логор Маутхаузен-Гусен : Пасау I (Oberilzmühle),[6] Пасау II (Валдерверке Пасау-Илштат) и Пасау III (Јанделсбраун).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Преглед на состојбата на населението“. Баварска служба за статистика и обработка на податоци. јуни 2021. (германски)
  2. „Wir über uns“ [About Us]. Passau University: Catholic Theology Faculty. Архивирано од изворникот на 2007-12-13.
  3. Collis, John (2003). The Celts: Origins, Myth and Inventions. Tempus Publishing. ISBN 978-0752429137.
  4. Rosmus, Anna. Hitlers Nibelungen, Samples Grafenau 2015, pp. 201
  5. Rosmus, Anna. Hitlers Nibelungen, Samples Grafenau 2015, pp. 20f
  6. Rosmus, Anna. Hitlers Nibelungen, Samples Grafenau 2015, pp. 207f