Прејди на содржината

Рот (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ротокруг во центарот на германската покраина Баварија . Припаѓа на областа на Централна Франција .

Површината на областа е 895.18 км2. На крајот на 2008 година имало 124 811 жители. Има 16 населени места, од кои седиштето на администрацијата е во Рот .

Оваа област е формирана во 1972 година. со приклучување на моќта на Рот, Шваба и на дел од Хиллтштајн. Канал Маја-Дунав минува низ областа.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]