Фирт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јужниот дел од градот, гледан од "Alte Veste"

Градот Фирт (на германски Fürth) се наоѓа во северна Баварија, Германија, во областа Средна Франконија. Заедно со поголемите градови Нирнберг и Ерланген, како и неколку други помали градови ја формира т.н. "Среднофранконска конурбација". Според пописот од 2004, Фирт има 112,000 жители.