Средна Франконија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Средна Франконија
Mittelfranken
Административен округ
Карта на Bavaria со округот Средна Франконија
Карта на Bavaria со округот Средна Франконија
ЗемјаГерманија
Сој. покраинаБаварија
Админ. центарАнсбах
Површина
 • Вкупна7.245,70 км2 (279,760 ми2)
Население (30 јуни 2008)
 • Вкупно1.714.453
 • Густина2,4/км2 (6,1/ми2)
Мреж. местоregierung.mittelfranken.bayern.de

Средна Франконија (германски: Mittelfranken) — еден од трите административни региони на Франконија во сојузната покраина Баварија, Германија. Таа се наоѓа на западот на Баварија и се граничи со соседната покраина Баден-Виртемберг. Административното седиште е во Ансбах, но најнаселен град е Нирнберг.

Рурални окрузи[уреди | уреди извор]

Овие се слични со руралните окрузи во Велика Британија или со окрузите и парохиите во САД.

 1. Ансбах
 2. Ерланген-Хехштат
 3. Фирт
 4. Нојштат (Ајш)-Бад Виндсхајм
 5. Нирнбергер Ланд
 6. Рот
 7. Вајсенбург-Гунценхаузен

Слободни градови[уреди | уреди извор]

Овие се слични со урбаните окрузи во Велика Британија: тие се независни од околните рурални окрузи. Во САД ти се слични со независните градови.

 1. Ансбах (административно седиште на Средна Франконија)
 2. Ерланген
 3. Фирт
 4. Нирнберг
 5. Швабах

Кратка историја[уреди | уреди извор]

Областа, претходно составена од независни кнежевства во рамките на Светото Римско Царство, станува округ во Кралството Баварија во времетот на Наполеон на почетокот на 19-от век. Тој го добил денешното име во 1838 година.

Грб[уреди | уреди извор]

Грбот на Средна Франконија
Грбот прикажува:
 • црно-бели мостри на семејството Хоенцолерни во горната лева четвртина (првата четвртина)[1]
 • Грбот на Франконија во долната лева четвртина (третата четвртина)[2]
 • десната половина на германскиот царски орел (сличен на оној прикажан на Германскиот Сојуз) во десната половина.[3]

Население[уреди | уреди извор]

Година Жители
1900 815.895
1910 930.868
1939 1.065.122
1950 1.273.030
1961 1.371.144
1970 1.486.389
1987 1.521.484
2002 1.703.869
2005 1.712.275
2006 1.712.622
2008 1.714.453
2010 1.710.876

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]