Горна Франконија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горна Франконија
Oberfranken
Административен округ
Карта на Баварија со округот Горна Франконија
Карта на Баварија со округот Горна Франконија
ЗемјаГерманија
Сој. покраинаБаварија
Админ. центарБајројт
Површина
 • Вкупна7.230,19 км2 (279,159 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно1.062.085
 • Густина1,5/км2 (3,8/ми2)
Мреж. местоregierung.oberfranken.bayern.de
Грбот на Горна Франконија

Горна Франконија (германски: Oberfranken) — управен округ во сојузната покраина Баварија, јужна Германија. Таа е дел од историски важниот регион Франконија (погл. и Средна Франконија и Долна Франконија), сите денес се дел од сојузната покраина Баварија.

Со повеќе од 200 независни пиварници, кои произведуваат околу 1.000 различни видови на пиво, Горна Франконија ја има светски највисоката густина на пиварници по глава на жител. Посебниот франконски пивски пат (Fränkische Brauereistraße) води низ познатите пиварници.

Географија[уреди | уреди извор]

Административното подрачје се гранили со Тирингија на север, Долна Франконија на запад, Средна Франконија на југозапад и Горен Пфалц на југоисток и Саксонија и Чешка на исток.

Грб[уреди | уреди извор]

Грбот прикажува:

Административни поделби[уреди | уреди извор]

Горна Франконија е поделена на голем број на рурални окрузи (Landkreise) и слободни градови (Kreisfreie Städte).

Окрузи:

Слободни градови:

Историско население на Горна Франконија[уреди | уреди извор]

Година Население
1900 608.116
1910 661.862
1939 790.151
1950 1.088.721
1961 1.056.087
1970 1.079.131
1987 1.036.576
2002 1.112.655
2005 1.101.390
2006 1.094.525
2008 1.085.770
2010 1.071.984

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Преглед на состојбата на населението“. Баварска служба за статистика и обработка на податоци. јуни 2021. (германски)
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/Bamberg_(district)
  3. http://en.wikipedia.org/wiki/County_of_Hohenzollern
  4. http://en.wikipedia.org/wiki/Saxony
  5. http://en.wikipedia.org/wiki/Franconia

Надворешни врски[уреди | уреди извор]