Ерланген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Замокот во Ерланген, дом на голем дел од универзитетската администрација

Ерланген е германски град во Средна Франконија, Баварија. Се наоѓа на устието на Untere Schwabach во Регниц. Ерланген има повеќе од 100,000 жители.

Ерланген е познат по неговиот универзитет и повеќето подрачни канцеларии на Сименс, како и по големиот институт на Фраунхоферовото друштво. Настан кој сѐ уште влијае на градот е населувањето на хугенотите по нивното повлекување од Нантскиот указ во 1685 година.Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Ерланген