Регниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Регниц
Регниц се наоѓа во Германија
Регниц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Гадебуш
Градоначалник Герхард Вилк
Основни податоци
Површина 11,42 км2
Надм. височина 51 м
Население 198 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19205
Повик. бр. 038853
Портал www.gadebusch.de
Местоположбата на Регниц во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°37′00″ СГШ 11°01′00″ ИГД / 

Регниц (германски: Rögnitz) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)