Прејди на содржината

Либерсторф

Координати: 53°52′N 11°43′E / 53.867° СГШ; 11.717° ИГД / 53.867; 11.717
Од Википедија — слободната енциклопедија
Либерсторф
Либерсторф во рамките на Германија
Либерсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Нојклостер-Варин
Градоначалник Рајнер Левецов
Основни податоци
Површина 12,99 км2
Надм. височина 67 м
Население 221 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23992
Повик. бр. 038422
Портал www.neukloster.de
Местоположба на Либерсторф во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°52′N 11°43′E / 53.867° СГШ; 11.717° ИГД / 53.867; 11.717

Либерсторф (германски: Lübberstorf) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)