Циров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Циров
Циров is located in Германија
Циров
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Клицер Винкел
Градоначалник Силвија Хене
Основни податоци
Површина 10,09 км2
Надм. височина 7 м
Население 791 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 78 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23968
Повик. бр. 038428
Портал www.kluetzer-winkel.de
Местоположба на Циров во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°55′37″N 11°22′29″E / 53.92694° СГШ; 11.37472° ИГД / 53.92694; 11.37472Координати: 53°55′37″N 11°22′29″E / 53.92694° СГШ; 11.37472° ИГД / 53.92694; 11.37472

Циров (германски: Zierow) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)