Нојбург (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојбург
Нојбург (Мекленбург) is located in Германија
Нојбург (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Нојбург
Градоначалник Јоахим Ханебек
Основни податоци
Површина 43,89 км2
Надм. височина 41 м
Население 2.051 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23974
Повик. бр. 038426
Портал www.amt-neuburg.de
Местоположба на Нојбург во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°57′N 11°35′E / 53.950° СГШ; 11.583° ИГД / 53.950; 11.583Координати: 53°57′N 11°35′E / 53.950° СГШ; 11.583° ИГД / 53.950; 11.583

Нојбург (германски: Neuburg) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)