Штепеництал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штепеництал
Штепеництал во рамките на Германија
Штепеництал
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Гревесмилен-Ланд
Основни податоци
Површина 45,03 км2
Надм. височина 29 м
Население 1.707 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23936, 23923
Повик. бр. 038824, 03881
Портал www.grevesmuehlen.de
Местоположба на Штепеництал во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°52′N 11°05′E / 53.867° СГШ; 11.083° ИГД / 53.867; 11.083Координати: 53°52′N 11°05′E / 53.867° СГШ; 11.083° ИГД / 53.867; 11.083

Штепеництал (германски: Stepenitztal) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Името на општината е добиено по реката Штепениц. Била создадена на 25 мај 2014 година со спојување на поранешните општини Берцов, Малентин и Папенхузен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)