Грамбов (Шверин)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грамбов
Грамбов (Шверин) is located in Германија
Грамбов (Шверин)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Лицов-Либсторф
Градоначалник Херберт Пјотровски
Основни податоци
Површина 19,80 км2
Надм. височина 47 м
Население 666 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19071
Повик. бр. 0385
Портал www.amt-luetzow.de
Местоположба на Грамбов во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°37′N 11°16′E / 53.617° СГШ; 11.267° ИГД / 53.617; 11.267Координати: 53°37′N 11°16′E / 53.617° СГШ; 11.267° ИГД / 53.617; 11.267

Грамбов (германски: Grambow) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)