Прејди на содржината

Ниндорф (Мекленбург)

Координати: 53°49′N 10°54′E / 53.817° СГШ; 10.900° ИГД / 53.817; 10.900
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ниндорф
Музеј во Ниндорф
Музеј во Ниндорф
Музеј во Ниндорф
Ниндорф (Мекленбург) во рамките на Германија
Ниндорф (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Шенбергер Ланд
Градоначалник Ралф-Петер Нојман
Основни податоци
Површина 11,49 км2
Надм. височина 14 м
Население 319  (31 декември 2006)
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23923
Повик. бр. 038828
Портал www.schoenberg-land.de
Местоположба на Ниндорф во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°49′N 10°54′E / 53.817° СГШ; 10.900° ИГД / 53.817; 10.900

Ниндорф (германски: Niendorf) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.