Клајн Требов

Координати: 53°42′N 11°22′E / 53.700° СГШ; 11.367° ИГД / 53.700; 11.367
Од Википедија — слободната енциклопедија
Клајн Требов
Авионски поглед кон Клајн Требов
Авионски поглед кон Клајн Требов
Авионски поглед кон Клајн Требов
Клајн Требов во рамките на Германија
Клајн Требов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Лицов-Либсторф
Градоначалник Кирстен Ханен
Основни податоци
Површина 25,34 км2
Надм. височина 48 м
Население 1.111 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19069
Повик. бр. 03867
Портал www.amt-luetzow.de
Местоположба на Клајн Требов во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°42′N 11°22′E / 53.700° СГШ; 11.367° ИГД / 53.700; 11.367

Клајн Требов (германски: Klein Trebbow) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)