Рогендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рогендорф
Рогендорф is located in Германија
Рогендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Гадебуш
Градоначалник Рико Грегер
Основни податоци
Површина 31,13 км2
Надм. височина 48 м
Население 992 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19205
Повик. бр. 038876
Местоположба на Рогендорф во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°42′N 11°01′E / 53.700° СГШ; 11.017° ИГД / 53.700; 11.017Координати: 53°42′N 11°01′E / 53.700° СГШ; 11.017° ИГД / 53.700; 11.017

Рогендорф (германски: Roggendorf) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)