Прејди на содржината

Хоенкирхен (Мекленбург)

Координати: 53°55′N 11°19′E / 53.917° СГШ; 11.317° ИГД / 53.917; 11.317
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоенкирхен
Црква во Хоенкирхен
Црква во Хоенкирхен
Црква во Хоенкирхен
Грб на Хоенкирхен
Хоенкирхен (Мекленбург) во рамките на Германија
Хоенкирхен (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Клицер Винкел
Градоначалник Јирген Мевиус
Основни податоци
Површина 40,98 км2
Надм. височина 33 м
Население 1.271 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM, GDB, GVM, WIS
Пошт. бр. 23698
Повик. бр. 038428
Портал www.kluetzer-winkel.de
Местоположба на Хоенкирхен во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°55′N 11°19′E / 53.917° СГШ; 11.317° ИГД / 53.917; 11.317

Хоенкирхен (германски: Hohenkirchen) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)