Дехов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дехов
Поранешна внатрешна германска граница помеѓу Дехов во Мекленбург-Западна Померанија и Мустин во Шлезвиг-Холштајн, дел од природниот резерват Ланковер
Поранешна внатрешна германска граница помеѓу Дехов во Мекленбург-Западна Померанија и Мустин во Шлезвиг-Холштајн, дел од природниот резерват Ланковер
Поранешна внатрешна германска граница помеѓу Дехов во Мекленбург-Западна Померанија и Мустин во Шлезвиг-Холштајн, дел од природниот резерват Ланковер
Дехов во рамките на Германија
Дехов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Рена
Градоначалник Удо Вахтел
Основни податоци
Површина 14,95 км2
Надм. височина 44 м
Население 181 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19217
Повик. бр. 038873
Местоположба на Дехов во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°43′N 10°55′E / 53.717° СГШ; 10.917° ИГД / 53.717; 10.917Координати: 53°43′N 10°55′E / 53.717° СГШ; 10.917° ИГД / 53.717; 10.917

Дехов (германски: Dechow) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)