Бернсторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бернсторф
Бернсторф is located in Германија
Бернсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Гревесмилен-Ланд
Месни единици 7
Градоначалник Гинтер Кордс
Основни податоци
Површина 17,56 км2
Надм. височина 22 м
Население 329 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23936
Повик. бр. 03881
Портал www.grevesmuehlen.de
Местоположба на Бернсторф во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°49′N 11°07′E / 53.817° СГШ; 11.117° ИГД / 53.817; 11.117Координати: 53°49′N 11°07′E / 53.817° СГШ; 11.117° ИГД / 53.817; 11.117

Бернсторф (германски: Bernstorf) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)