Гадебуш

Координати: 53°42′N 11°07′E / 53.700° СГШ; 11.117° ИГД / 53.700; 11.117
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гадебуш
Градското собрание во Гадебуш
Градското собрание во Гадебуш
Градското собрание во Гадебуш
Грб на Гадебуш
Гадебуш во рамките на Германија
Гадебуш
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Гадебуш
Градоначалник Улрих Ховест
Основни податоци
Површина 47,65 км2
Надм. височина 35 м
Население 5.461 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 115 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19205
Повик. бр. 03886
Портал www.gadebusch.de
Местоположба на градот Гадебуш во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°42′N 11°07′E / 53.700° СГШ; 11.117° ИГД / 53.700; 11.117

Гадебуш (германски: Gadebusch) — град во округот Северозападен Мекленбург, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Градот се наоѓа на половина пат помеѓу Либек и Шверин. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Градот е познат по својата Градска црква (Stadtkirche), изградена во 1220 година, сметана за најстара тулна црква во Мекленбург и Замокот (Schloss), изграден во периодот 1580-1583 во северноренесансен стил.

Близу градот се одиграла Битката кај Гадебуш во 1712 година во Големата северна војна.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Покрај градот Гадебуш, кон самиот град се вклучени и следниве населени места:

 • Амтсбаухоф
 • Ан дер Флете
 • Буххолц
 • Дорф Ганцов
 • Гистов
 • Гистов Вердер
 • Хоф Ганцов
 • Јармсторф
 • Клајн Хундорф
 • Мелин
 • Ној Баухоф
 • Ној Гистов
 • Рајнхартсдорф
 • Штресдорф
 • Вакенштет

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]