Прејди на содржината

Голема северна војна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голема северна војна
Дел од Руско-шведски војни, Полско-шведски војни и Данско-шведски војни

Големата северна војна: Битка кај Полтава, Битка кај Гангут, Битка кај Нарва, Битка кај Гадебуш, Битка кај Сторкито
Датум февруари 1700–1721
Место Европа
Исход Победа на коалицијата

Царство Русија се наметна како нова сила во европа

Територијални
промени
Русија добила три Шведски територии Естонија, Ливонија, Ингрија и делови од Кексхолм и Виборг. Прусија доби дел од Шведска Померанија. Хановер го доби Бремен-верден. Данската кралска куќа добила контрола над Шлезвиг-Холштајн.
Завојувани страни
Шведска Шведска
Холштејн-Готорп
Полска–Литванија (1704–09)
 Османлиско Царство (1710–14)
Козаци (1708–1709)
Русија Царство Русија
Данска Данска-Норвешка
(1700, 1709–)
Саксонија
(1700–06, 1709–)
Полска–Литванија
(1700–04, 1709–)
Козаци (1700–1708)
Кралство Прусија Прусија (1715–)
Провинција Хановер Хановер (1715–)
Обединето Кралство Велика Британија (1717–)
Команданти и водачи
Шведска Карл XII  
Шведска Ренскиолд
Шведска Стенбок
Шведска Левенхаупт
Frederick IV  
Stanisław Leszczyński
Османлиско Царство Ahmed III
Иван Мазепа
Русија Петар Велики
Русија Александар Меншиков
Русија Шереметев
Данска Фредерик IV

Августус Силниот
(personal union)
Кралство Прусија Фредерик Вилијам I
Провинција Хановер
Обединето Кралство
Џорџ I
(personal union)
Сила
77,000–393,400
77,000–135,000 вкупно шведски војници низ целата земја, вклучувајќи гарнизони и милиција
(1700 и 1707, односно)
100,000–200,000 Отоманци (учествувале само во една битка, останале пасивни за време на остатокот од војната...)
8,000–40,000 Козаци
16,000 Полјаци(1708)
Околу 360,000
170,000 Руси
+40,000 Данци/Норвежани
+100,000 Полјаци и Саксонци
around 50,000 Пруисијци, но непознато за Хановер[1][2][се бара извор]
Жртви и загуби
Околу 25,000 Швеѓани убиени во битката, околу 175.000 умрени од глад или болести.[3] непознато.
Околу 75,000 Руси, 14,000–20,000 Полјаци и Саксонци, 60,000 Данци помеѓу 1709–1719.[4]

Големата северна војна се водела помеѓу Шведска и Отоманското Царство од една страна и Данска, Русија и Полско-литванската Државна Заедница од друга страна. Војната започнала во 1699 година а завршила во 1721 година со потпишување на шведско-руски договор. Крајот на војната го означува крајот на доминацијата на Шведска во регионот и значително територијално проширување на Русија на Балтикот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-07-20. Посетено на 2010-06-19.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2010-08-30. Посетено на 2010-06-19.
  3. Ericson, Lars, Svenska knektar (2004) Lund: Historiska media[се бара страница]
  4. Lindegren, Jan, Det danska och svenska resurssystemet i komparation (1995) Umeå : Björkås : Mitthögsk[се бара страница]