Шлезвиг-Холштајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Знаме
Flag of Schleswig-Holstein.svg
Грб
Грб на Шлезвиг-Холштајн
Статистика
Главен град: Кил
Површина: ca 15,776 km²
Жители: 2,777,000 (1999)
Густина на насел.: 176 жит./km²
Веб-сајт: schleswig-holstein.de
ISO 3166-2: DE-SH
Политика
Премиер: Питер Хери Карстенсен (ХДУ)
Владеачки партии: ХДУ/СДП
Мапа
Germany Laender Schleswig-Holstein.png

Шлезвиг-Холштајн (на германски: Schleswig-Holstein) е најсеверната од шеснаесетте сојузни држави во Германија. Поранешното англиско име било Sleswick-Holsatia, данското Slesvig-Holsten, долногерманското Sleswig-Holsteen и севернофризиското Slaswik-Holstiinj. Историски, името се однесува на поголем регион кој ги опфаќа денешните Шлезвиг-Холштајн и областите на Јужен Јиланд во Данска.

Географија[уреди]

Шлезвиг-Холштајн лежи на основата на Јиланд, помеѓу Балтичкото и Северното Море.

Поранешното војводство Холштајн се состои од јужниот дел на Шлезвиг-Холштајн, додека Јужен Шлезвиг го опфаќа северниот дел. Исто така, војводството Лауенбург и поранешниот Слободен Ханзански Град Либек на југоистокот на државата се дел од денешен Шлезвиг-Холштајн.

Поранешното војводство Шлезвиг е поделено меѓу Данска и Германија од 1920 година. Северен Шлезвиг, денес данската област Јужен Јиланд (Sønderjylland), бил придодаден кон Данска по референдум кој следел по германскиот пораз во Втората Светска војна.

Шлезвиг-Холштајн се граничи со Данска на север, Северно Море на запад, Балтичко Море и Мекленбург-Западна Померанија на исток и Долна Саксонија и Хамбург на југ. Кил е главен град на оваа сојузна држава.

Административна поделба[уреди]

Шлезвиг-Холштајн е поделен во единаесет области (Kreise):

Sh kreise.jpg

 1. Дитмаршен
 2. Лауенбург (поранешно Војводство (Херцогтум) Лауенбург)
 3. Нордфризланд
 4. Остхолштајн
 5. Пинеберг
 6. Плун
 1. Рендсбург-Екернфурде
 2. Шлезвиг-Фленсбург
 3. Зегеберг
 4. Штајнбург
 5. Штормарн

Има и четири независни градови:

 1. Кил
 2. Либек
 3. Нојминстер
 4. Фленсбург

Надворешни врски[уреди]Германското знаме Сојузни покраини во Германија Германскиот грб

Баварија | Баден-Виртемберг | Берлин | Бранденбург | Бремен | Долна Саксонија | Мекленбург-Западна Померанија | Северна Рајна-Вестфалија | Рајнска област-Пфалц | Саксонија | Саксонија-Анхалт | Сар | Тирингија | Хамбург | Хесен | Шлезвиг-Холштајн