Цуров

Координати: 53°52′N 11°37′E / 53.867° СГШ; 11.617° ИГД / 53.867; 11.617
Од Википедија — слободната енциклопедија
Цуров
Црква во Цуров
Црква во Цуров
Црква во Цуров
Цуров во рамките на Германија
Цуров
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Нојклостер-Варин
Градоначалник Паул Фетке
Основни податоци
Површина 40,68 км2
Надм. височина 48 м
Население 1.288 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23992
Повик. бр. 038422
Портал www.neukloster.de
Местоположба на Цуров во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°52′N 11°37′E / 53.867° СГШ; 11.617° ИГД / 53.867; 11.617

Цуров (германски: Zurow) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)