Рогенсторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рогенсторф
Рогенсторф is located in Германија
Рогенсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Гревесмилен-Ланд
Градоначалник Ернст-Август Виле
Основни податоци
Површина 19,88 км2
Надм. височина 30 м
Население 440 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23936
Повик. бр. 038824
Портал www.grevesmuehlen.de
Местоположба на Рогенсторф во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°55′N 11°04′E / 53.917° СГШ; 11.067° ИГД / 53.917; 11.067Координати: 53°55′N 11°04′E / 53.917° СГШ; 11.067° ИГД / 53.917; 11.067

Рогенсторф (германски: Roggenstorf) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)