Локвиш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Локвиш
Локвиш is located in Германија
Локвиш
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Шенбергер Ланд
Градоначалник Рајнер Беренс
Основни податоци
Површина 13,91 км2
Надм. височина 23 м
Население 382 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23923
Повик. бр. 038828
Портал www.schoenberg-land.de
Местоположба на Локвиш во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°49′N 10°52′E / 53.817° СГШ; 10.867° ИГД / 53.817; 10.867Координати: 53°49′N 10°52′E / 53.817° СГШ; 10.867° ИГД / 53.817; 10.867

Локвиш (германски: Lockwisch) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)