Далберг-Венделсторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Далберг-Венделсторф
Далберг-Венделсторф is located in Германија
Далберг-Венделсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Лицов-Либсторф
Градоначалник Хелмут Хаберер
Основни податоци
Површина 9,50 км2
Надм. височина 50 м
Население 534 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19071
Повик. бр. 038871
Портал www.amt-luetzow.de
Местоположба на Далберг-Венделсторф во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°43′N 11°16′E / 53.717° СГШ; 11.267° ИГД / 53.717; 11.267Координати: 53°43′N 11°16′E / 53.717° СГШ; 11.267° ИГД / 53.717; 11.267

Далберг-Венделсторф (германски: Dalberg-Wendelstorf) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)