Ритинг

Координати: 53°46′N 11°13′E / 53.767° СГШ; 11.217° ИГД / 53.767; 11.217
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ритинг
старата мелница во Ритинг
старата мелница во Ритинг
старата мелница во Ритинг
Ритинг во рамките на Германија
Ритинг
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Гревесмилен-Ланд
Градоначалник Холгер Хинце
Основни податоци
Површина 15,15 км2
Надм. височина 38 м
Население 525 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23936
Повик. бр. 038822
Портал www.grevesmuehlen.de
Местоположба на Ритинг во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°46′N 11°13′E / 53.767° СГШ; 11.217° ИГД / 53.767; 11.217

Ритинг (германски: Rüting) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)