Бад Клајнен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бад Клајнен
Поглед на железничката станица во Бад Клајнен и Шверинското Езеро во позадина
Поглед на железничката станица во Бад Клајнен и Шверинското Езеро во позадина
Грб на Бад Клајнен
Бад Клајнен is located in Германија
Бад Клајнен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Дорф Мекленбург-Бад Клајнен
Месни единици 8
Градоначалник Ханс Креер (СлДП)
Основни податоци
Површина 23,43 км2
Надм. височина 35 м
Население 3.570 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 152 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23996
Повик. бр. 038423
Портал www.bad-kleinen-info.de
Местоположба на Бад Клајнен во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°46′N 11°28′E / 53.767° СГШ; 11.467° ИГД / 53.767; 11.467Координати: 53°46′N 11°28′E / 53.767° СГШ; 11.467° ИГД / 53.767; 11.467

Бад Клајнен (германски: Bad Kleinen) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на северните брегови на Шверинското Езеро.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на северните брегови на Шверинското Езеро, третото најголемо езеро во Германија и на половина пат помеѓу покраинскиот главен град Шверин и ханзеатскиот град Висмар. Познатиот германски филозоф и математичар Готлоб Фреге живеел и починал во Бад Клајнен. Во негова чест секоја година на пролет се организира пешачка тура помеѓу Висмар и Бад Клајнен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)