Бибов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бибов
Бибов is located in Германија
Бибов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Нојклостер-Варин
Месни единици 5
Градоначалник Детлеф Лукат
Основни податоци
Површина 23,12 км2
Надм. височина 18 м
Население 397 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19417
Повик. бр. 038482
Портал www.neukloster.de
Местоположба на Бибов во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°46′N 11°37′E / 53.767° СГШ; 11.617° ИГД / 53.767; 11.617Координати: 53°46′N 11°37′E / 53.767° СГШ; 11.617° ИГД / 53.767; 11.617

Бибов (германски: Bibow) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)