Либов (Мекленбург-Западна Померанија)

Координати: 53°51′N 11°31′E / 53.850° СГШ; 11.517° ИГД / 53.850; 11.517
Од Википедија — слободната енциклопедија
Либов
Црква во Либов
Црква во Либов
Црква во Либов
Либов (Мекленбург-Западна Померанија) во рамките на Германија
Либов (Мекленбург-Западна Померанија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Дорф Мекленбург-Бад Клајнен
Градоначалник Волфганг Литке
Основни податоци
Површина 35,24 км2
Надм. височина 20 м
Население 1.593 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23972
Повик. бр. 03841
Портал www.amt-dorf-mecklenburg.de
Местоположба на Либов во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°51′N 11°31′E / 53.850° СГШ; 11.517° ИГД / 53.850; 11.517

Либов (германски: Lübow) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)