Клиц (Мекленбург)

Координати: 53°58′N 11°10′E / 53.967° СГШ; 11.167° ИГД / 53.967; 11.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Клиц
Замокот Ботмер во Клиц
Замокот Ботмер во Клиц
Замокот Ботмер во Клиц
Грб на Клиц
Клиц (Мекленбург) во рамките на Германија
Клиц (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Клицер Винкел
Градоначалник Дитер Фишер
Основни податоци
Површина 44,12 км2
Надм. височина 12 м
Население 3.082 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23948
Повик. бр. 038825
Портал www.kluetzer-winkel.de
Местоположба на градот Клиц во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°58′N 11°10′E / 53.967° СГШ; 11.167° ИГД / 53.967; 11.167

Клиц (германски: Klütz) — град во округот Северозападен Мекленбург, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа близу брегот на Балтичкото Море, 22 километри северозападно од Висмар и 33 километри североисточно од Либек. Познат е по благородниот велепоседнички дом Замок Ботмер (Schloss Bothmer). Градот претставува административно седиште на општинската заедница Клицер Винкел.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]