Прејди на содржината

Плишов

Координати: 53°49′N 11°16′E / 53.817° СГШ; 11.267° ИГД / 53.817; 11.267
Од Википедија — слободната енциклопедија
Плишов
Замок во Плишов
Замок во Плишов
Замок во Плишов
Плишов во рамките на Германија
Плишов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Гревесмилен-Ланд
Градоначалник Курт Фидлер
Основни податоци
Површина 19,83 км2
Надм. височина 34 м
Население 530  (31 декември 2006)
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23936
Повик. бр. 03841
Портал www.grevesmuehlen.de
Местоположба на Плишов во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°49′N 11°16′E / 53.817° СГШ; 11.267° ИГД / 53.817; 11.267

Плишов (германски: Plüschow) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.