Ведендорферзе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ведендорферзе
Ведендорферзе во рамките на Германија
Ведендорферзе
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Рена
Основни податоци
Површина 24,88 км2
Надм. височина 54 м
Население 638 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19217
Повик. бр. 038872
Портал www.rehna.de
Местоположба на Ведендорферзе во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°46′N 11°07′E / 53.767° СГШ; 11.117° ИГД / 53.767; 11.117Координати: 53°46′N 11°07′E / 53.767° СГШ; 11.117° ИГД / 53.767; 11.117

Ведендорферзе (германски: Wedendorfersee) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Била создадена на 1 јули 2011 година со спојување на поранешните општини Кехелсторф и Ведендорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)