Ведендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ведендорф
Место во Ведендорферзе
Замок во Ведендорф
Замок во Ведендорф
Ведендорф is located in Германија
Ведендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Општина Ведендорферзе
Основни податоци
Површина 11,30 км2
Надм. височина 54 м
Население 290  (31 декември 2009)
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19217
Повик. бр. 038872
Портал www.rehna.de
Координати 53°46′N 11°07′E / 53.767° СГШ; 11.117° ИГД / 53.767; 11.117Координати: 53°46′N 11°07′E / 53.767° СГШ; 11.117° ИГД / 53.767; 11.117

Ведендорф (германски: Wedendorf) — село и поранешна општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 1 јули 2011 година е дел од општината Ведендорферзе.