Хорнсторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хорнсторф
Црква во Хорнсторф
Црква во Хорнсторф
Црква во Хорнсторф
Хорнсторф во рамките на Германија
Хорнсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Нојбург
Градоначалник Томас Гриле
Основни податоци
Површина 14,88 км2
Надм. височина 47 м
Население 1.203 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 81 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23974
Повик. бр. 03841
Портал www.amt-neuburg.de
Местоположба на Хорнсторф во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°55′N 11°31′E / 53.917° СГШ; 11.517° ИГД / 53.917; 11.517Координати: 53°55′N 11°31′E / 53.917° СГШ; 11.517° ИГД / 53.917; 11.517

Хорнсторф (германски: Hornstorf) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)