Варин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Варин
Црква во Варин
Црква во Варин
Грб на Варин
Варин is located in Германија
Варин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Нојклостер-Варин
Градоначалник Ханс-Петер Госел
Основни податоци
Површина 44,26 км2
Надм. височина 30 м
Население 3.244 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19417
Повик. бр. 038482
Портал www.warin.de
Местоположба на градот Варин во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°47′N 11°41′E / 53.783° СГШ; 11.683° ИГД / 53.783; 11.683Координати: 53°47′N 11°41′E / 53.783° СГШ; 11.683° ИГД / 53.783; 11.683

Варин (германски: Warin) — град во округот Северозападен Мекленбург, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на 19 километри југоисточно од Висмар.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]