Либсторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Либсторф
Замок во Либсторф
Замок во Либсторф
Замок во Либсторф
Либсторф во рамките на Германија
Либсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Лицов-Либсторф
Градоначалник Хајнц Шмит
Основни податоци
Површина 43,66 км2
Надм. височина 40 м
Население 1.458 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19069
Повик. бр. 03867
Портал www.amt-luetzow.de
Местоположба на Либсторф во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°43′N 11°25′E / 53.717° СГШ; 11.417° ИГД / 53.717; 11.417Координати: 53°43′N 11°25′E / 53.717° СГШ; 11.417° ИГД / 53.717; 11.417

Либсторф (германски: Lübstorf) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)