Фенчов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фенчов
Фенчов is located in Германија
Фенчов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Дорф Мекленбург-Бад Клајнен
Градоначалник Манфред Линке
Основни податоци
Површина 13,55 км2
Надм. височина 38 м
Население 673 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19417
Повик. бр. 038484
Портал www.amt-dorf-mecklenburg.de
Местоположба на Фенчов во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°46′N 11°34′E / 53.767° СГШ; 11.567° ИГД / 53.767; 11.567Координати: 53°46′N 11°34′E / 53.767° СГШ; 11.567° ИГД / 53.767; 11.567

Фенчов (германски: Ventschow) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)