Нојклостер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојклостер
Градското собрание во Нојклостер
Градското собрание во Нојклостер
Грб на Нојклостер
Нојклостер is located in Германија
Нојклостер
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Нојклостер-Варин
Градоначалник Франк Мајер
Основни податоци
Површина 27,49 км2
Надм. височина 30 м
Население 4.020 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 146 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23992
Повик. бр. 038422
Портал www.neukloster.de
Местоположба на градот Нојклостер во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°52′N 11°41′E / 53.867° СГШ; 11.683° ИГД / 53.867; 11.683Координати: 53°52′N 11°41′E / 53.867° СГШ; 11.683° ИГД / 53.867; 11.683

Нојклостер (германски: Neukloster) — град во округот Северозападен Мекленбург, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Градот претставува административно седиште на општинската заедница Нојклостер-Варин. Се наоѓа на околу 45 километри од Росток и на околу 20 километри од Висмар.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]