Цизов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цизов
Црква во Цизов
Црква во Цизов
Црква во Цизов
Цизов во рамките на Германија
Цизов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Нојклостер-Варин
Градоначалник Манфред Јушкат
Основни податоци
Површина 19,38 км2
Надм. височина 56 м
Население 288 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23992
Повик. бр. 038422
Портал www.neukloster.de
Местоположба на Цизов во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°55′N 11°40′E / 53.917° СГШ; 11.667° ИГД / 53.917; 11.667Координати: 53°55′N 11°40′E / 53.917° СГШ; 11.667° ИГД / 53.917; 11.667

Цизов (германски: Züsow) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)