Варнов (Гревесмилен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Варнов
Варнов (Гревесмилен) is located in Германија
Варнов (Гревесмилен)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Гревесмилен-Ланд
Градоначалник Лотар Кацпшик
Основни податоци
Површина 15,99 км2
Надм. височина 39 м
Население 636 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23936
Повик. бр. 03881
Портал www.grevesmuehlen.de
Местоположба на Варнов во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°52′N 11°11′E / 53.867° СГШ; 11.183° ИГД / 53.867; 11.183Координати: 53°52′N 11°11′E / 53.867° СГШ; 11.183° ИГД / 53.867; 11.183

Варнов (германски: Warnow) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)