Бојенсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бојенсдорф
Бојенсдорф is located in Германија
Бојенсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Нојбург
Градоначалник Јирген Фрезе
Основни податоци
Површина 12,68 км2
Надм. височина 34 м
Население 509 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23974
Повик. бр. 038427
Портал www.amt-neuburg.de
Местоположба на Бојенсдорф во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 54°01′N 11°34′E / 54.017° СГШ; 11.567° ИГД / 54.017; 11.567Координати: 54°01′N 11°34′E / 54.017° СГШ; 11.567° ИГД / 54.017; 11.567

Бојенсдорф (германски: Boiensdorf) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)