Менцендорф

Координати: 53°51′N 11°01′E / 53.850° СГШ; 11.017° ИГД / 53.850; 11.017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Менцендорф
Улица во Менцендорф
Улица во Менцендорф
Улица во Менцендорф
Менцендорф во рамките на Германија
Менцендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Шенбергер Ланд
Градоначалник Анке Герке
Основни податоци
Површина 9,79 км2
Надм. височина 38 м
Население 236 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23923
Повик. бр. 038828
Портал www.schoenberg-land.de
Местоположба на Менцендорф во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°51′N 11°01′E / 53.850° СГШ; 11.017° ИГД / 53.850; 11.017

Менцендорф (германски: Menzendorf) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)