Карлов (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карлов
Црква во Карлов
Црква во Карлов
Црква во Карлов
Грб на Карлов
Карлов (Мекленбург) во рамките на Германија
Карлов (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Рена
Градоначалник Карл-Хајнц Олроге
Основни податоци
Површина 31,30 км2
Надм. височина 36 м
Население 1.220 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19217
Повик. бр. 038873
Местоположба на Карлов во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°46′N 10°55′E / 53.767° СГШ; 10.917° ИГД / 53.767; 10.917Координати: 53°46′N 10°55′E / 53.767° СГШ; 10.917° ИГД / 53.767; 10.917

Карлов (германски: Carlow) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)